V minulém roce jsme se, v rámci aktivit odborné platformy CROK, intenzivně podíleli na odborném rozvoji odpadového hospodářství, recyklaci a udržitelnosti v České republice i v zahraničí. Naše aktivity pokrývaly klíčové oblasti od tvorby strategických dokumentů, jako je např. Plán odpadového hospodářství ČR, přes realizace praktického ověřování tříditelnosti obalů, tvorbu metodik pro ověřování účinnosti a kvality třídění plastových odpadů v různých typech provozu a technologií, až po organizaci vzdělávacích aktivit a účast na odborných konferencí, kde jsme sdílely naše zkušenosti.
Strategické dokumenty a projekty v odpadovém hospodářství
Připravili jsme několik strategických dokumentů s nadregionálním dosahem. Ve spolupráci s partnery jsme se mimo jiné významně podíleli na zpracování Plánu odpadového hospodářství ČR pro období 2025-2035. Tento rozsáhlý a komplexní strategický dokument vznikal v průběhu celého roku 2024.
Poskytovali jsme strategické a projektové poradenství odpadovým společnostem, které poskytují své služby spádově více něž 4,5 milionu obyvatel České republiky. Práce na projektech, které mají velký dopad na směrování odpadů je přesně to, v čem hodlá CROK i nadále pokračovat.
Obaly: Komplexní testování a inovace
V rámci našich aktivit jsme podrobně otestovali 32 různých typů obalů z hlediska jejich tříditelnosti v souladu s evropským nařízením o obalech (PPWR). Cílem těchto analýz je ověření designu obalu pro recyklaci a případné doporučení úpravy obalu s vazbou na zajištění jeho využití. Testování a analýzy provádíme nejen pro české firmy, ale i pro zahraniční a nadnárodní společnosti.
Spolupracovali jsme na několika významných projektech strojového třídění plastů. Jejich souhrnná zpracovatelská kapacita přesahuje 55 tisíc tun vytříděných komunálních plastových odpadů ročně, což odpovídá objem přesahujícímu 1 mil. m3 komunálního odpadu ročně.
Třídění odpadů: Testování účinnosti třídění
V roce 2024 jsme zpracovali tři metodiky, s vazbou na konkrétní technologie, pro přejímací zkoušky třídících linek a hodnocení jejich účinnosti. Součástí výstupů bylo i 18 komplexních testů ověřujících efektivitu automatizovaného třídění s důrazem na kvalitu vytříděných surovin. Cílem je nezávisle ověřit účinnost strojových třídících linek z hlediska plnění požadovaných kritérií na zachycení a čistotu tříděných komodit.
Vzdělávání a exkurze: Mezinárodní know-how
Zorganizovali jsme několik odborných exkurzí a vzdělávacích akcí pro delegace ze střední Evropy, Balkánu či Blízkého východu. Za CROK jsme v loňském roce navštívili 8 zemí a absolvovali 12 zahraničních cest za účelem přenosu nejnovějších trendů a technologií. Mezi klíčové momenty patřila např. návštěva největší a nejmodernější třídící linky plastů na světe ve švédské Motale, účast na Plastic Recycling Show Europe v Amsterdamu i návštěva a mnoho osobních jednání na největším evropském odpadovém veletrhu IFAT worldwide v Mnichově.
Zástupce 42 organizací ze soukromého i veřejného sektoru jsme seznámili s fungováním automatizovaného třídění plastových odpadů, a to od praktické části s představením výsledků analýz až po funkce jednotlivých technologických celků v praxi.
Aktivně jsme vystoupili na 12 tuzemských i mezinárodních konferencích, kde jsme sdíleli zkušenosti platformy CROK v oblasti efektivního nakládání s odpady, třídění a recyklace v rámci širšího publika.
Unikátní projekty
Jednou z klíčových oblastí bylo téma povodňových odpadů. Provedli jsme 18 unikátních analýz skladby povodňových odpadů. Unikátní data získaná v rámci terénního šetření, rozborů, ale také v rámci organizace a koordinace činnosti při sběru a nakládání s těmito odpady mohou do budoucna pomoci optimalizovat nakládání s odpady v krizových situacích jak z hlediska organizace činností s dopadem na náklady, tak i z hlediska možnosti využití části povodňových odpadů, které nebudou muset být uloženy na skládky.
Spolupráce a partnerství
V průběhu roku jsme uzavřeli 8 memorand o spolupráci s klíčovými organizacemi v České republice i zahraničí. Platforma CROK tak dále rozšiřuje síť odborných partnerů, kteří sdílejí know-how a podílejí se na rozvoji efektivního nakládání s odpady.
Závěr
Rok 2024 byl pro CROK rokem růstu, inovací a rozšiřování mezinárodní spolupráce. Pokračujeme v naší misi zvyšování efektivity třídění a recyklace a přispíváme k udržitelnému nakládání s odpady nejen v České republice, ale i za jejími hranicemi.